Kehribar Nedir?

Kehribar, milyonlarca yıl önce yaşamış, çok geniş alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı, tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin fosilleşmiş halidir. Kehribar çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanı sıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir.
Reçine, ağaçların bir korunma mekanizmasıdır. Ağacın gövdesi veya dalı herhangi bir şekilde zarar görürse (atmosferik koşullar, yaşlılık veya iri hayvanlar nedeniyle vb. dış etkenler), yani kırılıp, yarılırsa kabuksuz dokuların dış etkenlere dayanıksız olduğu bir bölge açığa çıkar. Bu durumda reçine salgılanarak, taze yüzeyin kapatılarak iyileştirilmesine çalışıldığı gibi, kendisine zarar verebilecek böcek ve mantar gibi canlılarında reçinenin kendisine has kokusu, tadı ve yapışkanlığı ile ağaçtan uzak tutulmasına çalışılır. Bazı hastalıklarını iyileştirmek için salgılama yapmasının yanında yüksek ağaçlarda hızlı büyümenin oluşturduğu tansiyon nedeniyle oluşan boyuna çatlaklardan da bolca reçine salgılanır. O dönemlerde tropik ve yarı tropik iklim koşullarında yaşayan yüksek ağaçların, iklimin gittikçe yüksek sıcaklıklara ulaşması nedeniyle de bol miktarda reçine ürettikleri düşünülmektedir.
Süs eşyası yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde, yarı saydam, kolay kırılabilen ve ağaç reçinesi fosilidir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir.
Bu kalıntıların incelenmesi eski devirler hakkında aydınlatıcı bilgilerin edinilmesine yardımcı olmaktadır.Kehribar Yayınları

Mart 2012'de Ahmet KOÇ tarafından kurulmuştur.
Kehribar Yayınları'nın ilk kitabı ise, Meryem Koç'un "Küçük Müslüman 1 İbadet Ve Değerler Boyama Kitabı" adlı kitabıdır.Kehribar Yayınları'nın Hedefleri

Anaokulu düzeyindeki eğitim ve öğretim kitaplarını hazırlayarak, çocuklarımızın eğitimine hizmet etmeyi hedeflemektedir.
Hem anaokulunda okuyan öğrencilere hem de okula henüz başlamamış çocuklar için, değerli öğretmenlerimiz ve anne babalara çocuk eğitiminde hizmet vermeyi temel amaç edinmiştir.
Anaokulu yayın sektörüne kısa süre içerisinde farkı ile başarıyı yakalayan Kehribar Yayınları, İslami Çocuk Yayınlarında En Güvenilir Adres sloganı ile çocuk kitapları sektöründe en iyiler arasında yerini almıştır.
Genç nesillerin dünyasında renkli kapılar açmalarına yönelik yeni kitap projeleri ile her daim kendisini yenileyen ve ilerlemeye devam eden bir yayınevi haline gelen Kehribar Yayınları, profesyonel yayın kadrosu ile 7 gün 24 saat çocuklarımız ve gençlerimiz için hizmet vermektedir.